آزمایشگاه

آزمایشگاه شرکت مهندسی آذر صنعت گلپایگان

آزمایشگاه شرکت مهندسی آذر صنعت گلپایگان مجهز به تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی مرتبط با آلومینیوم و انواع آلیاژ های آلومینیومی به شرح ذیل می باشد.

دستگاه کوانتومتر

آزمایشگاه کوانتومتری، یکی از بخش‌های زیر بنایی شرکت می‌باشد.
این آزمایشگاه با بهره‌گیری از جدیدترین مدرن‌ترین دستگاه‌های آنالیز به روش اسپکترومتری و با استفاده از کارشناسان مجرب، ترکیب شیمیایی آلیاژهای مختلف پایه آلو مینیوم، مس و برنج و تطابق آن‌‌ها با استانداردهای بین‌المللی را ارئه می‌دهد. در این آزمایشگاه خدمات آنالیز انواع آلیاژهای پایه آلومینیوم، مس، برنج به تمامی شرکت ها داده می شود.

دستگاه مانت گرم

در انجام آزمایشات متالوگرافی در بيشتر موارد ترجيح داده مي شود که نمونه در يک ماده غير فلزي مانند شيشه ، پلاستيک و يا رزين جاي داده شود . اين عمل مانتينگ نام دارد و به روش هاي گوناگوني صورت مي پذيرد . مانتينگ نمونه زماني که نمونه نا منظم ، کوچک ، خيلي نرم ، خيلي ترد و يا متخلخل باشد و يا اينکه نياز به حفظ لبه هاي آن احساس شود ، لازم و ضرورري است . فرو بردن نمونه در مواد پلاستيک پر کاربرد ترين روش مانتينگ در متالوگرافي مي باشد.

دستگاه پولیش
پولیشر یا پالیشر یکی دیگر از تجهیزات آماده سازی نمونه های متالوگرافی، وسیله ای هست که از یک یا دو دیسک دوار با دور چرخش 50 الی750 دور در دقیقه تنظیم می شود این وسیله که بر روی دیسک انها سمباده یا نمد نصب می شود و همزمان با چرخش سریع دیسک نمونه های نازک شده بر روی آن قرار داده میشود تا سطح نمونه بسیار صاف و تمیز در بیاید

میکروسکوپ متالوگرافی

پس از آماده سازی نمونه در مانت گرم و پولیشر و همچنین استفاده از محلول ظاهر ساز، برای مشاهده ترکیبات بین فلزی، ریز ساختار ها و فازهای مورد استفاده در نمونه از میکروسکوپ های نوری استفاده می شود.
میکروسکوپ های مورد استفاده در متالوگرافی از روش نوردهی به نمونه با میکروسکوپ های نوع بیولوژیکی متفاوت هستند. این میکروسکوپ ها دارای عدسی های مختلفی هستند که هر عدسی بزرگنمایی متفاوتی را به ما می دهد. قسمتهایی نیز برای تنظیم میکروسکوپ و نیز نصب دوربین عکاسی و غیره روی آن تعبیه شده است. با کمک بزرگنمایی های مختلف میکروسکوپ و همچنین نرم افزارهای تحلیل ساختاری، می توان به مطالعه و تحلیل ریزساختار و پیش بینی های لازم از خواص و ویژگی های ماده پرداخت.

دستگاه چگالی سنج (( دانسیته سنج))

دانسیته یا جرم حجمی یا چگالی به وزن واحد حجم یک ماده گقته می شود. برای اندازه گیری این که یک جسم چه مقدار فشرده است (فضای بین اجزای تشکیل دهنده آن جسم ، چه قدر است) به دانسیته آن نیاز داریم. اجسام چگال تر، فضای خالی کم تری در شبکه بلوری خود دارند. چگالی معمولا با واحد گرم در هر میلی متر اندازه گیری می شود.
کیت دانسیته به مجموعه ای از ابزارهای مکانیکی گفته می شود که برای تعیین دانسیته مایعات و جامدات توانایی اندازه گیری جرم جسم غوطه ور در مایع را دارد و این اندازه گیری به وسیله ترازویی که کیت دانسیته به آن متصل می شود صورت می گیرد.